Алтернатива влегува во Владата, парламентарното мнозинство се зголеми за четири пратеници

Од:

Алтернатива на Африм Гаши влезе во Владата, соопшти партискиот портпарол. Ова доаѓа по состанок на Централниот совет. Со мнозинство гласови, било одлучено опозициската партија тие да се придружат кон парламентарното мнозинство со четири пратеници. Нема одговор од Орхан Муртезани, портпарол на Алтернатива, кои ресори ќе ги превземат нивните кадри. Договорот меѓу Алтернатива и СДСМ ќе се потпише утре.

„Следуваат внатрепартиски договори, по што ќе се предложат кадровски решенија. Со апсолутно мнозинство донесовме одлука да влеземе во Владата. На денешникот состанок не се зборуваше за кадровски решенија“, кажа портпаролот.

Според Алтернатива, причини за приклучување кон владиното мнозинство се преговорите кои според нив треба да почнат со Европската Унија, но и решавање на спорот со Бугарија. Овие причини, според Централното собрание, се историски и причина за влез во Влада.

„Претстои значително сензитивен период за одблокирање на преговорите со ЕУ. Затоа дадовме шанса на стабилноста. Со влегувањето во влада, кога се соочуваме со политички грч, АлтернАтивА сакаше и успеа да докаже дека не само што е клучот за решавање на оваа криза, ниту само декор со четири пратеници, туку таа ќе преземе и важни одговорности кои се однесуваат на стратешките интереси. Ние ќе преземеме значајни обврски од областа на здравството, борбата против криминалот и корупцијата, енергетиката, организацијата на дијаспората, но и образованието, културата и подигнување на квалитетот на животот на граѓаните, поддршка на економскиот живот на сите граѓани на државата велат од Алтенратива.

Посочија дека ќе се бара и меѓународна поддршка за судските случаи како што се „Монструм“, случајот за прегазувањето на Алмир Алиу и други.

-Дополнително, се договоривме владата да бара меѓународна истрага за случаите каде што има сомнежи за политичка импликација, како што се: Монструм, Алфа, Дива Населба, Алмир Алиу итн. Договоривме и точки кои се однесуваат на правичниот регионален развој, економскиот развој на Липковско, заштитата на семејството како јадро на општеството, што е нашата основна програмска дефиниција, но и заштита на цената на струјата, која е исклучително важна во ова време рече Муртезани.

Воедно, соопштија дека нема раскинување со коалицијата со Алијанса на Албанците на Зијадин Села, која останува во опозиција.

Би можело да ве интересира

Второто полугодие ќе започне на 1 февруари со физичко присуство

А1он

Мицевски: Бараме укинување на Пржинската влада

Катерина Павлова-Николовска

Ковачевски се сретна со Борисов: Да се развива довербата и да продолжи поддршката од Бугарија за членство на Македонија во ЕУ

А1он

Ковачевски на средба со Радев: Низ дијалог да дојдеме до решенија кои ги почитуваат европските вредности и достоинството на двата народи

А1он

Ковачевски му ја додели наградата „Достојни Бугари“ на пожарникарот Галабов

А1он

Продолжува меѓувладината седница помеѓу Македонија и Бугарија

А1он