Алтернатива одлучува дали ќе биде дел од владината коалиција

Од:

Централното претседателство на Алтернатива вечерва на седница одлучува дали партијата ќе се приклучи кон Владата и парламентарното мнозинство или ќе остане во опозицискиот блок.

Членовите на Централното претседателство треба да му дадат насока на Централното собрание, највисокиот орган на партијата, кое треба да донесе финална одлука.

Дел од пратениците на Алтернатива сметаат дека доколку нивната партија донесе одлука да стане дел од Владата, услов треба да биде давањето предност на програмата на партијата, пред позициите во власта.

Партискиот лидер Африм Гаши во интервју за денешна „Политика“ најави дека во носењето на одлуките Алтернатива ќе се води од очекувањата на своите гласачи, интересите на Албанците во Северна Македонија, како и државните интереси.

– Ако во преговорите видиме дека Зоран Заев навистина има искрена желба да ја спаси државата од овој грч, ќе се обидеме да му помогнеме. Длабоко сме заинтересирани за продолжување на евроатлантскиот курс на земјата, за отворање на преговорите за членство во ЕУ, за решавање на спорот со Бугарија и за политичка и економска стабилност, истакна Гаши.

Тој минатата недела имаше средба со премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев на која беше официјализиран предлогот Алтернатива, која има четири пратеници, да биде дел од владината коалиција, со што би се зголемило и владејачкото мнозинство во Собранието.

Пратениците на Алтернатива беа потписници на иницијативата за недоверба на Владата, но откако Кастриот Реџепи од Беса не дојде на седницата пропадна овој обид на опозициските партии. Сега, Заев се обидува да го зголеми мнозинството во Собранието со што наместо 61 пратеник би имало 65. Тоа би овозможило зајакнување на позициите на мнозинството и стабилна Влада.

Би можело да ве интересира

Беса и Алтернатива ќе прават опозициски фронт

ЦП на Алтернатива го овласти Гаши да отпочне разговори за потенцијални соработки во рамки на албанската опозиција

Ана Ололовска

Претседателството на Алтернатива утре ќе разговара за соработка со Движењето Беса

Ана Ололовска

Алтернатива: Новиот концепт на образование се коси со нашите автохтони интереси

Алтернатива нема да биде дел од работното тело за измени на Уставот

Алтернатива подготви предлог за уставен амандман за незастарување на кривичните дела на функционерите

Ана Ололовска