Алил Демири, осудениот на доживотен затвор за убиствата кај Смилковско езеро е на слобода

Од:

Алил Демири, кој вчера беше уапсен од косовската полиција по меѓународна потерница, е ослободен.

Веста ја потврди неговиот адвокат Бесник Бериша.

„По приложените докази од одбраната и појасните аргументи дадени на рочиштето на кое беше адресирано барањето на Обвинителството за определување мерка притвор, обвинителот кој го застапуваше предлогот се повлече од барањето.

„Алил Демири сега е на слобода“, изјави неговиот адвокат Бесник Бериша.

Адвокатот Бериша и вчера беше убеден дека притворот и апсењето на Демир е извршено незаконски и претставува флагрантно кршење на неговите законски и уставни права.

Бериша синоќа изјави дека Демири не може да биде екстрадиран во Република Северна Македонија бидејќи барањето на македонските власти е одлучено и одбиено од косовскиот суд во двата случаи.

„Алил Демири е незаконски уапсен и задржан во притвор, врз основа на наредба на интерпол за предмет кој веќе го води нашиот суд. Барањето на властите на РМВ за негова екстрадиција е веќе одлучено и одбиено од косовскиот суд во двата случаи.

Не може да биде екстрадиран во Северна Македонија и убеден сум дека утре ќе се врати кај семејството и пријателите“, рече Бериша.

Поради оваа причина, неговото апсење и приведување било погрешно и претставува незаконско дело. Тој треба да биде ослободен бидејќи секоја минута помината во притвор претставува флагрантно кршење на законските и уставните права на Алил Демир“, рече адвокатот Бериша.

„Тој е и останува невин за криминалот конструиран и извршен од тајните служби, а за кој зборуваше и самиот поранешен премиер на Северна Македонија“, заклучува Бериша.

Инаку, случајот „Монструм“ е познат во јавноста и е поврзан со петкратното убиство кај Смилковското езеро во април 2012 година, а за ова дело дел од шестмината обвинети се осудени на доживотен затвор, а дел на максимална казна.

Би можело да ве интересира

„Што сте се фатиле за Бесија, не го прекршила законот “ – Министерот Демири ќе ги разреши сите, но директорката на Токсикологија не

Операционите сали нема да проработат додека не се реши проблемот – набавени се шест надворешни компресори за итните случаи

Анита Петровска Рајковиќ

Демири: Истражните органи да ја спроведат истрагата за убиениот лекар

Барањето за екстрадиција на Демири е активно од 2018 година, Министерството за правда чека одговор

Анита Петровска Рајковиќ

Уапсен Демири во Косово – обвинет за убиството кај Смилковско

Анита Петровска Рајковиќ

Кривична постапка против Мариглен Демири, член на Левица

Емир Латифовиќ