Алијанса за Албанците: Судот на Ахмети-Мијалков-Заев одбива ново судење за кумановската група

Од:

Додека Сашо Мијалков, Катица Јанева, Орце Камчев и многу други криминалци слават со своите семејства, многу Албанци се држат невини по затворите, реагираат од Алијанса за Албанците.

dobivaj vesti na viber

„Судот на Ахмети-Мијалков-Заев донесе одлука да не се суди повторно за случајот со Куманово, иако не сведочеа Али Ахмети, Артан Груби и таквите што имаа сомнителна улога во моментите на борбите каде што беа убиени неколкумина поранешни војници на ОНА и неколку припадници на полициските сили“, е наведено во соопштението од оваа партија.

„Таканаречените „бомби“ за вистината на кумановската група со која Зоран Заев дојде на власт не беа разоткриени. Кога Зоран Заев мамеше, тогаш кога случајот го искористи за власт или денес кога ги осудува по неколку пати по ред!? Обвинителството мора да постапи и во двата случаи, но колку што е веќе познато тоа е заробено и постапува само по диктат на Али Ахмети и Зоран Заев. Правдата на Маџар Телеком и на Луис Витон ташните ги бројат последните денови, се ближи времето на одговорност“, се потенцира во дописот од Алијанса за Албанците.

Би можело да ве интересира

За Села францускиот предлог е прифатлив

Катерина Павлова-Николовска

Алијанса за Албанците: Електронски свидителства само на македонски, Албанците се должни да плаќаат

АПИС ја демантира Алијанса за Албанците: Сериозни политики не се темелат на весела математика и манипулации

Алијанса за Албанците со честитка на реизборот на Мицкоски

Aлијанса за Албанците: Државата ќе има нова влада без СДСМ и ДУИ и нема враќање назад

Алијанса за Албанците и Алтернатива: Оваа влада е измамничка и нелегитимна

А1он