Александар Даштевски, предлог на ВМРО-ДПМНЕ за претседател на Државната изборна комисија

Од:

Александар Даштевски ќе биде новиот предлог на ВМРО-ДПМНЕ за претседател на Државната изборна комисија. Ова денеска на прес-конференција го потврди портпаролот на партијата Наум Стоилковски.

– Да, можам да потврдам дека со одлука на последниот Извршен комитет на ВМРО-ДПМНЕ, професорот Александар Даштевски ја доби поддршката за предлог за нов претседател на ДИК, изјави Стоилковски.

Мандатот на актуелниот состав на ДИК истекува на 15 јануари, а во Собранието започна постапката за избор на нови членови на највисокото изборно тело во државата.

Изборот на членови на ДИК се врши согласно Изборниот законик. Претседателот го предлага опозициската партија која добила најмногу гласови на последните парламентари избори, која има уште еден член во Комисијата.

Би можело да ве интересира

ВМРО: Единствената средба во „Мериот“ за која знаеме е таа на Заев – Мијалков

Катерина Павлова-Николовска

Николоски: Власта е во договор со Мијалков, му овозможи да избега од правдата

Габриела Димковиќ-Мишевска

МВР и ДИК ќе работат на воведување отпечаток од прст во изборниот процес

Жарко Настоски

ВМРО-ДПМНЕ: Одложувањето на примопредавањето на вакцините е епска брука и неспособност

Андоновски: ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи редовен конгрес во ноември

Кузеска: Милошоски треба да се извини и веднаш да поднесе оставка, ако се потврди дека бил осуден во Германија