Ахмети за влезот на Алијанса во Владата: Мнозинството е стабилно, но може да се прошири

Од:

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети смета дека парламентарното мнозинство е стабилно, но дека има простор за влез на нова партија во Владата, особено ако има европски пристап, коментирајќи ги разговорите на Алијанса за Албанците со СДСМ за влез во извршната власт.

– Мислам дека парламентарното мнозинство е стабилно но има поопширен и перспективен пристап да се прошири тоа мнозинство и да се создаде една алијанса за Европа. Евентуалниот влез на Алијанса во Владата нема никаква врска со „огнената група“ – рече Ахмети одговарајќи му на потпретседателот на ДУИ, Изет Меџити на изјавата дека тенденцијата за влез на Алијанса во Владата е да се замолчи групата која ја предводи тој.

И лидерот на Алијанса, Арбен Таравари неодамна изјави дека постои реална можност неговата партија да влезе во Владата.

Би можело да ве интересира

Ахмети е опстимист дека ќе има договор меѓу Белград и Приштина

Катерина Павлова-Николовска

Ахмети и Османи на средба со Курти пред преговорите со Вучиќ

Катерина Павлова-Николовска

Груби: Ќе има Албанец премиер, договорија Ахмети и Заев, потврди и Ковачевски

Катерина Павлова-Николовска

Ахмети за средбата Вучиќ-Курти во Охрид: Се прават последните чекори кон помирување, ги охрабруваме косовските власти

Алијанса за Албанците: Сурија Рашиди предлог за директор на МЕПСО, Бујаре Абази на „Македонска пошта“

Ана Ололовска

ВИДЕО: Синот на Ахмети заедно со екс странски советник во Владата на ВМРО ДПМНЕ – ДУИ отворија фирма за струја

Петар Клинчарски