Ахмети: Уставните измени мора да се направат

Од:

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети придружуван од соработници денеска во Тетово ги продолжи средбите со претставници на бизнис секторот, граѓанскиот и образовниот сектор, како и интелектуалци во контекст на активностите под мотото „Заедно за Европа“. Покрај претседателот Ахмети, говор пред присутните имаше и генералниот секретар на ДУИ Фатон Ахмети, директорот на Фондот за иновации и технолошки развој Фестим Халили, министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини и други.

-За една земја се многу важни два пата, да се тргне по патот на случувањата и политичките процеси, стабилноста и безбедноста, кои многу ги вложивме во почетокот на 2002 до 2010 година. Кои беа параметрите што требаше да се имплементираат за да се има трајна безбедност и стабилност? Тоа беше Охридскиот рамковен договор. Без негова имплементација и довршување сигурно ќе недостигаше безбедноста или ќе беше повредена стабилноста. Се трудевме и работевме напорно, да нема повлекување.

Понатаму напредувавме со тоа што бевме дел од решението на спорот со грчкиот сосед , но не во улога на гледачи, туку во насока на изнаоѓање решение бидејќи важни се моментите за создавање кредибилитет во меѓународните центри за пласман, но и кај претприемачите, луѓето кои се занимаваат со економските случувања затоа што нема здрава и стабилна политика без напредна економија. Можеме да правиме многу добри политики, но ако останеме во многу висок сооднос со економските движења, се разбира, сето она што тие го направија е загрозено.

Се обидовме да го поттикнеме и помогнеме деловното поле, особено локалното. Слободната зона во Тетово за нас беше многу добар чекор, инвестициите продолжуваат и сега кога зборуваме. Четири нови инвестиции се само во годината што ја испративме зад нас и годината што ја почнавме, за да можеме да оствариме средби со сите заинтересирани и оние кои придонесуваат за економијата на државата. Но, за безбедност и стабилност мораше да се затвори проблемот со грчката страна. Решението на овој проблем ја направи земјата членка на НАТО.

На средбата што ја имав со претставници на Стопанската комора на северозападна Македонија, тие ми кажаа дека: „Откако Македонија влезе во НАТО, десетици и десетици странски бизнисмени дојдоа да купат локации за изградба на фабрики и хотелски капацитети, а јас бев многу импресиониран бидејќи ми кажаа во бројки. Уставните измени отвораат можност за успешен почеток за отворањето на преговорите и првото поглавје за членство во ЕУ. И овој ден не е далеку бидејќи во ноември ќе се одржи средбата на двете влади, таа на Европа и нашата земја.

Но, уставните измени мора да се направат бидејќи тоа е задолжителен респектабилен договор. Ова ќе се случи за два-три месеци, но мора да се случи, бидејќи тоа е во интерес на граѓаните на оваа држава. Тоа е заедничка мисија на сите нас бидејќи доброто што ќе дојде нема да дојде само за Албанците туку за сите граѓани. Мора да направиме ветинг, почнувајќи од политичарите, извршната власт, градоначалниците бидејќи тоа е за доброто на државата. Оваа проверка треба да ја направат странски специјалисти, бидејќи кредибилитетот може да се оспори. Потребно ни е проверено судство и политичар за да се има доверба во развојот на процесот, рече Ахмети.

Би можело да ве интересира

Ахмети е опстимист дека ќе има договор меѓу Белград и Приштина

Катерина Павлова-Николовска

Ахмети и Османи на средба со Курти пред преговорите со Вучиќ

Катерина Павлова-Николовска

Груби: Ќе има Албанец премиер, договорија Ахмети и Заев, потврди и Ковачевски

Катерина Павлова-Николовска

Ахмети за средбата Вучиќ-Курти во Охрид: Се прават последните чекори кон помирување, ги охрабруваме косовските власти

ВИДЕО: Синот на Ахмети заедно со екс странски советник во Владата на ВМРО ДПМНЕ – ДУИ отворија фирма за струја

Петар Клинчарски

Ковачки: Хеликоптери, борни коли и барикади, во одбележувањето на раѓањето на Делчев се виде неспособноста на власта

Катерина Павлова-Николовска