Ахмети се сретна со албанскиот амбасадор Река

Од:

Претседателот на Демократската унија за интеграција,  Али Ахмети, во седиштето на ДУИ во Тетово оствари работна средба со амбасадорот на Албанија во северна Македонија, Фатос Река, информираат од партијата.

„Амбасадорот Река ги пренел честитките на премиерот на Република Албанија, г.  Еди Рама, упатени до претседателот Ахмети за победата на предвремените парламентарни избори на 15 јули.

Г-дин Ахмети изрази почит кон премиерот Рама и му се заблагодари на амбасадорот Река за коректниот однос на албанските институции и албанските партии.

Соговорниците го оценија изборниот процес како примерен и целосно регуларен, како што и прилега на земја членка на НАТО и во преговори за членство во Европската унија.

Г-дин Ахмети го информираше амбасадорот Река за напредокот на пост-изборните случувања, потенцирајќи ја потребата за брзо консолидирање на институциите што произлегоа од изборите и почитување на гласовите и волјата на граѓаните.

Демократската унија за интеграција има за цел да ги исполни своите изборни ветувања, вклучително и максимална посветеност кон преговорите со Европската унија, вклучително и економското закрепнување, бескомпромисна борба за владеење на правото и неселективна правда, зашѕита ма јавното здравје, но и реализација на сите точки од изборната
програма.

Г-дин Ахмети повтори дека нема враќање назад од црвените линии, охридскиот, преспанскиот и добрососедскиот договор, но и нашите изборни ветувања.

Г-дин Ахмети им се заблагодари на албанските власти за нивната поддршка и регионалното партнерство.

Би можело да ве интересира

Започна вториот дел од распитот на Ахмети пред Меѓународниот суд за Косово

Ана Ололовска

Ахмети: Владата ќе ги носи сите одлуки со консензус, како и досега

А1он

ВИДЕО: Заев ќе биде премиер четири години, договорена коалиција со Ахмети

Габриела Димковиќ-Мишевска

Заев и Ахмети на средба во Клубот на пратеници во 14 часот

Ана Ололовска

Заев и Ахмети пред конечен договор за нова влада

Ана Ололовска

Ахмети: Подготвен сум да ги слушнам аргументите од Заев – зошто не Албанец премиер

Габриела Димковиќ-Мишевска