Ахмети: Комуницираме со партиите со евроатлантска определба и стратешките партнери, нема да постапуваме со емоција

Од:

Лидерот на ДУИ Али Ахмети на својот фејсбук профил објави дека е во постојана комуникација со сите политички партии освен со оние кои се против Охридскиот договор и евроатлантската иднина на земјата, со цел менаџирање на состојбата создадена по оставката на премиерот и лидер на коалицискиот партнер СДСМ Зоран Заев.

dobivaj vesti na viber

-Состојбата создадена со оставката на премиерот ја менаџираме преку интензивен контакт со сите страни со исклучок на тие кои ги негираат Охридскиот, Преспанскиот и Договорот за доброседство, НАТО, ЕУ, Република Косово и албанскиот јазик. Исто така, за актуелните случувања во контакт и кординација сум со нашите стратешки партнери, САД, НАТО и ЕУ. Нема да постапуваме ниту со емоција , ниту со еуфорија, пишува Ахмети на фејсбук статусот по објавата на ВМРО-ДПМНЕ дека има ново парламентарно мнозинство.

Ахмети наведува дека има многу телефонски повици, пораки и поддршка од сите страни, и во неможност да одговори на сите, порачува, „заедно ќе успееме“, најавувајќи дека за сите случувања партијата ќе информира навремено. – Заедно засекогаш и во секој предизвик, дополнува Ахмети.

Би можело да ве интересира

Мицкоски повика на протест: Прифаќањето на предлогот значи бугаризирани да влеземе во ЕУ

Кристијан Ландов

Владата го објави предлогот на француското претседателство

Орце Костов

Борисов: Да го финализираме францускиот предлог за Македонија

Орце Костов

СДСМ: Мицкоски да созрее, покажува дека нема државнички капацитет

А1он

Мицкоски: Барам веднаш, ако е толку добар предлогот Владата да го објави на нејзината страна

А1он

Макрон смета дека е најдено компромисно решение, Владата тврди дека добила предлог со идеи од Франција

Орце Костов