Ахмети: Изборите се најдобро решение

Од:

Лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети изјави дека изборите се најдобро решение, по недобивањето на датумот за започнување на преговорите.

– Мислам дека најдоброто решение за нашата земја е да се оди на вонредни избори. Јас би сакал да не се бара вина бидејќи е неприфатливо да се прифати неправедна вина. Вината не се наоѓа кај земјите аспиранти и најдоброто решение е да се направи нова понуда за граѓаните, изјави Ахмети.

Според него, од недобивањето датум, не треба да се разочаруваме, туку да се организираме и да бидеме поуспешни во почнатите реформи.

-Зошто да ја прифатиме вината која ја немаме направено. Имаше и канцелари од цела Европа кои истакнаа дека грешката е во нив затоа што како ние и Албанија ги исполнуваме сите барањата на ЕУ, наведе Ахмети кој присуствуваше во изборот на новото раководство на ДУИ во Желино.

И НАТО и ЕУ, посочи, се изградени врз принципите на консензуалноста.

– Сите се согласија дека тоа се е договорено и оти треба да ги отвориме преговорите, но ние не сме тие што одлучуваме. Франција која не се согласи да даде зелено светло, поднесе една програма, опција што се обидува да ја инсталира и да ги промени политиките на ЕУ за земјите што сакаат да се придружат или отварат преговори. Останува задача на Унијата да дискутира за новата филозофиа која ја пружи оваа земја членка, рече Ахмети.

Би можело да ве интересира

Анѓушев: Остануваме посветени на евроатлантските интеграции во насока на стабилност и побрз економски раст

Побарана поддршка од француските пратеници за зелено светло за старт на преговорите со ЕУ

Фалкони: Франција ги отвора вратите за натамошно проширување на ЕУ

Заев: Соработката со Русија не значи алтернатива за ЕУ и НАТО

Ана Ололовска

Вархелји смета дека Скопје и Тирана треба да почнат преговори пред мај

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Пендаровски-Мас: Силна поддршка од германска страна за отворање на преговори за членство

Ана Ололовска