Ахмети и Османи на средба со Курти пред преговорите со Вучиќ

Од:

Лидерот на ДУИ Али Ахмети и министерот за надворешни работи Бујар Османи се сретнаа утрово со косовскиот премиер Албин Курти во Охрид во пресрет на дијалогот Косво-Србија под покровителство на ЕУ.

Курти потоа се сретна и со премиерот Димитар Ковачевски. Според најавите, еврокомесарот Борел прво ќе има поединечни, а пoтоа и заденичка средба со Вучиќ и со Курти. За исходот ќе информира на прес конференција.

Ахмети и Османи се сретнаа и со Мирослав Лајчак.

Би можело да ве интересира

Ахмети: Нашата партија не е формирана за поделби, туку да формира нови работи

Курти ги повикува Србите да се вратат во институциите и да учествуваат на изборите

Горан Наумовски

Гаши до Курти: Ако потпишеш за ЗСО, ќе ти фрлам молотови коктели во куќата

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Вучиќ: Тешко е да се докаже договор ако не постои потпис

Детали од Анексот за кој се договорија Вучиќ и Курти

Катерина Павлова-Николовска

Курти: Србија бега од потпишување на договорот

Катерина Павлова-Николовска