Адвокатот на Јанкулоска и судијката се расправаа дали има полномошно

Од:

Адвокатот Петар Василев на јавната седница рече дека советот судии на Апелациониот суд ја опструира одбраната на обвинетите бидејќи трипати судијката Шопова го прашала дали има полномошно да ја застапува обвинетата Гордана Јанкуловска, како и адвокатката Сања Алексиќ.

dobivaj vesti na viber

Василев се пожали на третманот на судот кон одбраната.

„Приговорот на обвинителниот акт е поднесен од мене“, рече Василев.

Судијката Љиљана Ивановска Шопова на почетокот на седницата посочи дека адвокатот Василев нема уредно полномошно за да ја застапува Јанкулоска. Таа побара согласност од ексминистерката за адвокатот Василев да и’ биде бранител во постапката. Јанкулоска се согласи.

Кога дојде редот да земе збор адвокатот Василев, тој говореше дека судот ја опструира одбраната од технички причини. Судијката му одговори на Василев дека нема намера да му го толкува Законот за кривична постапка.

„Не дозволувам вака да се однесувате во судницата!“ му рече судијката на Василев пред присутните. Говорете само за одговорот на жалба, а не за тоа како треба да се однесува судот, рече претседателката на судот. “Немате право да го барате тоа од мене”, рече Шопова. На крајот, таа му го одзеде зборот, бидејќи се произнесувал на одговорот за жалба, која ја немал добиено, бидејќи немал уредно полномошно. Тој побара од судот, неговите зборови да влезат во записник.

Шопова рече дека ако продолжува да зборува, ќе наложи да биде отстранет од судницата. Потоа збор зеде адвокатката Сања Алексиќ.

В.М.

Би можело да ве интересира

Суд во Тексас пресуди Алекс Џоунс да плати 50 милиони долари оштета за клевата

Горан Наумовски

Судското рочиште меѓу „Интракат“ и штипски „Бетон“ закажано на 3 декември

А1он

Судската и обвинителската служба има право да го искористи ланскиот одмор до крајот на мај

А1он

Дебарскиот суд ќе одржува дел од судењата за одредени кривични дела

Ландов

Усвоен шестмесечниот извештај од надзорот над функционалноста на АКМИС-от во судовите

Продолжува судењето за „Титаник“

Татјана Ташкова