Адеми: Делата на Стерјо Спасе мост помеѓу Албанија и Северна Македонија

Од:

Министерот без ресор задолжен за дијаспората Едмонд Адеми во Пустец присуствуваше на одбеле​жувањето на 105-годишнината од раѓањето на познатиот писател Стерјо Спасе.

dobivaj vesti na viber

– Стерjо Спасе е пример за сите нас кои живееме на Балканот. Фигурата на Спасе треба да биде пример за сите нас, за тоа дека соработката на културите е неопходна, секогаш тргнувајќи од гледиштето на човечноста, интелектуализмот и уметноста, рече министерот Адеми говорејќи за големиот писател Стерјо Спасе, соопшти Кабинетот на министерот.

Според Адеми, Спасе е типичен пример за тоа како можете да се интегрирате во култура, која потоа ќе стане инспирација за многу наредни генерации.

– Тој е Албанец кога се зборува за неговата литературна дејност, а е Македонец по етничко потекло. Тој e мост помеѓу Албанија и Северна Македонија. Спасе е пример, за тоа дека уметноста е мозаик на разноликоста и дека границите се надминуваат, истакнал министерот.

Би можело да ве интересира

Османи на средба со со Македонците во Албанија

А1он

Голем пожар во националниот парк „Преспа“ кај Пустец

А1он

Македонците во Пустец го одбележаа Свети Архангел Михаил

Албанскиот парламент го усвои буџетот за 2021 година, не поминаа предлозите на пратеникот Стерјовски за Пустец, Голо Брдо и Гора

Динамо Загреб на Аријан Адеми пријави четворица позитивни на Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска

Адеми бара настава со физичко присуство, онлајн настава ќе дозволи само ако биде принуден

Кристијан Ландов