34 лица од Охрид во изолација поради контакт со полицајците заразени со коронавирус

Од:

По дијагностицирањето на коронавирус кај седум вработени во Единицата за брзо распоредување при МВР, во изолација се ставени 34 лица од Охрид кои имале контакт со нив. Затворено е и одморалиштето на МВР каде што престојувале полицајците изминатата недела поради своите работни активности. Од објектот каде биле сместени, во изолација се ставени 18 вработени.

dobivaj vesti na viber

Сега, МВР има 46 полициски службеници надвор од функција, ако во предвид се земат и останатите полицајци од други единици кои се инфицирани од вирусот.

„По направена епидемиолошка анкета на 33 полициски службеници им се издадени решенија за изолација,а двајца полициски службеници ги чекаат решенијата за изолација од ДЗСИ . Направена е комплетна дезинфекција на одморалиштето на МВР во Охрид“ информираат од МВР за „А1он“.

Директорот на Центарот за јавно здравје-Охрид, Сашо Точков, за „А1он“ вели дека епидемиолошката анкета е во тек, а тие кои контактирале полицајците ќе останат во изолација уште седум дена. Во однос на дезинфекцијата на објектот каде престојувале полицајците, тој вели дека тоа се правело по секоја ротација на вработените во МВР.

Во полицијата, има еден заболен во Единицата за специјални задачи, 2 од СВР Тетово, како и тројца во СВР Скопје.

Решенијата за изолација за лицата кои биле во контакт со полицајците, што престојувале во Охрид, се издадени и важат до наредниот четврток. Инаку, тие извршувале задачи во рамки на објектите кои сега се државни карантини и се сместуваат лица кои влегуваат во државата, а доаѓаат од странство. Здравствените власти работат на откривање на нултиот пациент од кого тргнало пренесувањето на коронавирусот меѓу нив.

Би можело да ве интересира

Приведен скопјанец, осуден на 15 години казна затвор

Ана Ололовска

ЗНМ: Полиција или цензори – скандалозно избришан видео запис на тв21

Приведени две лица од Делчево за „перење пари“

Ана Ололовска

Вооружени лица нападнаа чувар и запалија неколку банкомати, блокирана и Македонско-косовска бригада во Чаир

Маја Илиевска-Пачемска

(ВИДЕО) Скопје заложник на штрајкови и блокади – дали е законски и зошто се дозволува протести со блокирање?

Анита Петровска Рајковиќ

Приведени двајца крадци од Куманово, одземеното вратено на сопственикот

Ана Ололовска