Епидемиолозите го бараат нултиот пациент кој зарази седуммина полицајци

Од:

Здравствените власти работат на откривање на нултиот пациент од кого тргнало пренесувањето на коронавирусот меѓу полицајците од Единицата за брзо распоредување. Директорката на санитарниот и здравствен инспекторат Иринка Сотирова – Бухова денес потврди дека седуммина полицајци се позитивни на коронавирусот, а се проверуваат 39 нивни контакти.

„Информациите кои ги имаме говорат дека има седуммина позитивни и откриени се 39 нивни контакти. Плус се врши анализа на нивните контакти во Скопје. За тоа како кој е нултиот пациент, меѓу нив одговор ќе даде епидемиолошката анкета. Таа е во тек, кога ќе заврши во целост ќе имаме поконкретни информации“, рече директорката Сотирова – Бухова.

Инспекторатот има информација дека полицајците се заразиле во Охрид. Тие работно престојувале во одморалиштето на Министерството за внатрешни работи во Охрид.

Би можело да ве интересира

11 починати и 410 новозаразени од Ковид-19

А1он

Се размислува за задолжителна вакцинација, мерките со кои работодавачи требаше да тестираат вработени се повлечени

Кристијан Ландов

Во Скопје, Битола и во Прилеп има најмногу активни случаи на Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска

Матичните лекари ќе добијат по 30 денари од пациент доколку 70 отсто од нивните пациенти се вакцинираат

А1он

12 починати и 460 новозаразени од Ковид-19

А1он

ИЈЗ: Бројот на заболени од Ковид-19 на неделно ниво намален за 6,1 отсто

Ана Ололовска