ВИДЕО: 28-годишна девојка од вчера е во болница, и се згрутчува крвта по вакцина од „АстраЗенека“

Од:

Од вчера според министерот за здравство венко филипче, на болничко лекување по компликации кои се појавиле откако била вакцинирана со вакцината на „АстраЗенека“ е 28-годишна девојка. Филипче извести дека таа е на лекување во Клиничкиот центар во Скопје.

„Тромботичен ефект кај 28-годишната девојка се појави 6 – 7 дена по вакцинирањето. Таа се вакцинирала во Србија. Таа се чувствува добро, но се следи нејзината состојба“, рече министерот Филипче.

Тој доцна синоќа го стопираше вакцинирањето на македонските граѓани со вакцината на „АстраЗенека“ откако истото го направија Германија и Канада, поради згрутчувањето на крвта што го предизвикува.

Кај лицата над 60 години вакцината на „АстраЗенека“ не се регистрирани негативни ефекти, па Филипче смета дека е безбедна за употреба.

Утрово, кај нас, почна вакцинацијата на лицата над 77 години, токму со вакцината на „АстраЗенека“.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Шефицата на данската агенција за лекови се онесвести пред камерите

Жарко Настоски

Фајзер: Нашата вакцина е скапа, ама не ја продаваме во сиромашни земји

Жарко Настоски

Данска ќе им ги подели вакцините „АстраЗенека“ на сиромашни земји

Жарко Настоски

35 починати од Ковид-19, регистрирани 890 нови случаи

Жарко Настоски

Утврдени грешки при изградбата на модуларната ковид болница во Тетово

ВМРО-ДПМНЕ ќе предложи и рефундирање на парите за граѓаните што морале да се лекуваат во приватна болница