23 работници затруени во Штип, ДСЗИ ја затвори мензата на фабриката

Од:

23 работници од фабрика во Штип попладнево биле пренесени во болницата во градот откако кај нив се појавиле тегоби по ручекот во фабриката и знаци на труење. Сите по укажаната помош биле испратени на домашно лекување, додека еден работник бил задржан за понатамошна опсервација. Веднаш по труењето на терен излегле инспектори од Државниот санитарен и здравствен инспекторат.

– Затворивме две трпезарии каде што се јадело и мензата каде што се подготвувала храната која се носела во канистри. Државниот санитарен и здравствен инспекторат зеде брисеви и мустри од храната и од сите површини во трпезариите и мензата, изјави директорката на ДСЗИ, Ирина Бухова за А1он.

Од ДСЗИ велат дека нема да коментираат која е причината за труењето се додека не се завршат сите испитувања.

Би можело да ве интересира

Студентите од штипскиот универзитет: Има сериозна бројка на заболени, не сакаме испитите да се полагаат со физичко присуство

Се осветлува влезот и излезот на Штип кон Радовиш и Струмица

Ана Ололовска

Почна масовно тестирање на работници во штипската конфекција од која се шири коронавирусот

Ана Ололовска

Над 130 лица во Штип ставени во изолација по контактите со заразените текстилни работнички

А1он

Во Штип четири нови случаи на Ковид-19, од кои два се од иста текстилна компанија

А1он

Два лица во време на полициски час се шетале низ Штип

А1он