Дисциплинска постапка за Зоран Дабиќ од Дипломатскиот синдикат

Од:

Реномираниот дипломат Зоран Дабиќ е суспендиран од МНР, затоа што се обратил на народниот протест пред Собранието против францускиот предлог.

dobivaj vesti na viber

Во Министерството за надворешни работи поведена е дисциплинска постапка за дипломатот и воедно претседател на Македонскиот дипломатски синдикат, непосредно откако тој се обрати на еден од протестите што секој ден се одржуваат против „францускиот предлог“.

Зоран Дабиќ е поранешен амбасадор на Македонија во НАТО. Тој на протестот кажа дека најсикусните дипломати во МНР воопшто не го виделе Предлогот, а уште помалку биле консултирани за неговата содржина и последиците.

Би можело да ве интересира

МНР: Ги отфрламе сите наводи дека се подготвуваат нови обврски за двете држави надвор од договорените

Ана Ололовска

САД со нова стратегија, МНР објаснува: Ќе не штитат од злобното влијание на Русија и Кина

Орце Костов

Дисциплинска постапка од МНР за Дабиќ затоа што јавно зборувал за состојбите во дипломатијата

МНР: Постојано се бориме против сите злонамерни влијанија од трети држави

Горан Наумовски

Бугарското МНР упати нота до нашето МНР за антибугарскиот наратив на протестите во Скопје

Орце Костов

МНР: Продолжува спасувачката потрага по исчезнатиот македонски државјанин во Грција