15 години затвор за неготинецот кој крвнички до смрт ја претепа партнерката

Од:

15 години затвор доби неготинецот кој крвнички ја претепа партнерката која по неколку дена почина од повредите соопшти Основниот суд од Кавадарци.

– Основен суд Кавадарци известува дека на ден 22.11.2022 година по одржаната главна и усна расправа, обвинетиот П.Н. од Неготино за кривично дело Тешка телесна повреда по чл. 131 ст. 4 вв ст. 2 вв ст. 1 вв чл.12 ст. 2 од КЗ, а по дадено признание за вина, огласен е за ВИНОВЕН за настанот што се случи на 02.08.2022 година во Неготино, кадешто извршил семејно насилство, во кое оштетената Љ.Г. од здобиените Тешки телесни повреди, почина на 06.08.2022 година, со тоа што од страна на судечкиот судија му е изречена казна затвор во траење од 15 години, којашто да биде извршена по правосилноста на пресудата се наведува во соопштението од Судот.

51-годишниот неготинец на 2. август годинава отишол во домот на жртвата каде имало расправија по што тој со тупанци ја удирал по главата и ја турнал во туш кабината. Жената беше во кома, од болницата во Кавадарци беше пренесена во Скопје во Клиничкиот центар „Мајка Тереза“. Почина на 6. август.

Би можело да ве интересира

Три случаи на семејно насилство пријавени во еден ден

Катерина Ѓуровски

Тешко е повредена жена, ја нападна нејзиниот сопруг

Во Србија: Маж дојде да пријави семејно насилство и умре пред полициска станица

Нов случај на семејно насилство во Босна: Пијан маж ја нападна невенчана сопруга, случајот го пријавија соседите

Брат ја нападна сестра си, па и се закануваше со нож

Полицијата со детали за сообраќајката во која загина 77-годишен пензионер од Неготино