10 повредени – сообраќајка меѓу 3 возила, едното странско

Од:

Тешка сообраќајна несреќа се случила, доцна попладнево во близина на дебарското село Долно Косоврасти, на делницата Дебар-Жировница, патен правец Дебар-Маврово.

Во судар на три возила повредени се десет лица, но за среќа сите се вон животна опасност.

„Веднаш по добиената информација возила на брза помош се упатија кон местото на несреќата. Само едно од лицата има скршени ребра, останатите се со помали повреди. Во тек е нивно соодветно згрижување. Според првите проценки, нема потреба за нивен транспорт во други институции“ изјави Исмаилаки Клења, ортопед при Општата болница во Дебар.

Едно возило е со битолски, едно со скопски и едно со словенечки регистарски ознаки.

Поради сообраќајката создадена е колона возила, но набрзо се очекува да заврши увидот и да се нормализира сообрајќајот.

Би можело да ве интересира

Автомобил удрил велосипедист и избегал од местото – велосипедистот е со тешки повреди

Маж и жена од скопско со автомобил излетале во Крива Река, починале на лице место

Гром го остави без струја три и пол часа поширокиот дебарско – струшки регион

Инцидент во Косовска Митровица, двајца прободени со нож по финален натпревар

Загина 32-годишник од кичевско, со автомобил излетал од пат

Повреден велосипедист на Средно Водно