Временските услови погодни за подготовка на тутунот за откуп

Од:

Повремениот дожд, врнежите снег на планините и пониските температури па и негативните утрински, во овој период од годината немаат некое поголемо значење за земјоделските култури.

Според агрометеоролозите, ваквите временски услови се вообичаени за почетокот на декември, период кога земјоделците имаат и најмалку ангажмани.

-Единствената работа која се препорачува и за овој период е примарната манипулација на тутунот во домашни услови и негова подготовка за откуп, велат од УХМР.

Хидролошката состојба, пак, укажува на зголемувања на водостоите на повеќето реки иако некои се уште се под декемврискиот просек.

Би можело да ве интересира

Ковачевски: Го зголемуваме домашното производство на храна, тутунот има историски највисока откупна цена

По 140 години работа пропадна Фабриката за тутун во Сараево

А1он

Откупот на тутунот се одвива непречено, производителите реагираат за цената

А1он

Стопанска комора: Штетни се изјавите на некои пратеници за дозволениот увоз на тутун

Ана Ололовска

Шест градоначалници и четворица пратеници од Пелагонискиот регион бараат измени во Законот за тутун

А1он

Во Прилеп се покренува иницијатива за измени во Законот за тутун

А1он