Владата со потсетување: Пластичните ќеси од утре ќе чинат 15 денари

Од:

Владата преку соопштение ги потсетува граѓаните дека од 1 декември, пластичните ќеси за пазарување ќе чинат 15 денари.

dobivaj vesti na viber

Освен пластичните ќеси, се забранува и користење на пластични пакувања за еднократна употреба во угостителските објекти на територијата на заштитените подрачја во Република Македонија.

„Со плаќање на надоместок од страна на крајните корисници, дозволено е пуштање на пазарот во Република Северна Македонија биоразградливи кеси за носење на стоки кои се произведени согласно пропишаните стандарди за биоразградливост, освен многу лесните пластични кеси за носење на стоки, чијашто дебелина е пониска од 15 микрони.

Целта на овој Закон е да ги одврати корисниците од употреба на кеси за еднократна употреба и да ја стимулира употребата на торби за повеќекратна употреба, а засновано врз принципот „загадувачот плаќа“.

Производителите на пластични кеси и понатаму можат да продолжат со работа, но со почитување на пропишаниот стандард за биоразградливост“, велат од Владата.

Би можело да ве интересира

Електричните возила e-go ќе се произведуваат во Тетово

Ана Ололовска

Владата со препораки за ослободување од работни обврски на бремените жени и хронично болните лица

Ана Ололовска

Македонија ќе гаси пожари во Грција, ќе се испрати хеликоптер и војници

Ана Ололовска

Укината царината за увоз на масло за јадење до крајот на годината

Ана Ололовска

Забранет извоз на огревно дрво, пелети и пченица и брашно

Ана Ололовска

Владата ги осудува нецивилизираните напади во Собранието од страна на опозицијата