plasticni kesi

Економија

Нуредини: Употребата на кеси за носење стоки драстично е намалена

А1он
Употребата на кеси за носење стоки драстично е намалена, информира министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини. Тој на денешниот брифинг ги информираше
Економија

Министерство за животна средина: Неосновани поплаките на производители на кеси, даден е период за пренасочување на производството

А1он
Откако денеска од Групацијата на производители на кеси реагираа за измените на цените на кесите, од Министерството за животна средина и просторно планирање изјавија дека
Економија

ССК: Наместо да се одредуваат високи цени за кесата, да се врши нивна селекција и рециклирање

А1он
Од Групација на производители и преработувачи на пластични маси при Сојузот на стопански комори на денешната прес-конференција реагираа на измените со кои за биоразградливи кеси
Економија

Владата со потсетување: Пластичните ќеси од утре ќе чинат 15 денари

А1он
Владата преку соопштение ги потсетува граѓаните дека од 1 декември, пластичните ќеси за пазарување ќе чинат 15 денари. Освен пластичните ќеси, се забранува и користење
Македонија

Иницијатива за забрана на пластични кеси

А1он
Група еколошки активисти формираа Иницијатива за забрана на пластични кеси. Екологистите поддржувачи на Иницијативата бараат од надлежните без одлагање да донесат законска одредба за забрана