Владата ги намали макароните за 15 отсто, а млечните производи за десет затоа што досега компаниите користеле максимална маржа

Од:

Владата ја замрзна, односно ја намали цената на тестенините за 15% во однос на цената која се применува во трговијата на мало од 1 март.

Со одлуката за замрзнување цените на макароните и шпагетитесе намалува за околу 8-9 денари, а се укинуваат и царинските давачки за увоз на овие производи од 13 март до 31 мај 2023 година.

Се замрзнуваат цените на трајното кравјо млеко со масленост од 3,2%, 2,8% и 3,5%, на урдата, кравјо бело и мешано бело сирење, кравји кашкавал, кисело млеко, павлака и јогурт без додатоци.

Цените се намалуваат за 10% и оваа одлука ќе се применува од 16 март до 31 мај 2023.

– Претходната година оваа влада донесе две важни одлуки во јуни и октомври со утврдување на трговските маржи на одредени основни производи како лебот, млекото, оризот, јајцата.

Согласно анализите од секторот за трговија, повеќето од компаниите ја користат максималната маржа која беше наведена и затоа одлучивме да го смениме моделот и да ги смениме цените.

Ќе ни останатат шеќерот, јајцата од кокошка и македонски ориз за кои следната недела ќе се направат анализи. Можно е да бидат замрзнати и овие цени – рече министерот за економија, Крешник Бектеши.

Би можело да ве интересира

Од денеска не важат замрзнатите цени на храната – се стравува дека нагло се ќе поскапи

Анита Петровска Рајковиќ

Од денеска основните производи со „одмрзнати“ цени, поскапувања не се очекуваат

Горан Наумовски

Битиќи: Нема услови да се зголемат цените на производите по одмрзнувањето, но ќе реагираме ако има потреба

Ана Ололовска

Нема продолжување на мерката за замрзнување на цените на земјоделските производи

Катерина Павлова-Николовска

Струјата нема да поскапи, а може и да се намали уверува Бектеши

Анита Петровска Рајковиќ

Бектеши: По направените анализи ќе се носи одлука дали ќе има ново замрзнување на цените на овошјето и зеленчукот

Ана Ололовска