(ВИДЕО) Зеќири: Се изнаоѓа решение кое ќе биде во корист на земјоделците, пазарџиите

Од:

„Денеска, овде на Бит Пазар, се сретнав со пазарџиите со кои разговаравме за актуелни теми, за состојбата со организацијата на пазарите, како и за одредбите од Законот за трговија на зелените пазари.

Вчера, парламентарното мнозинство предводено од СДСМ го одложи Законот за трговија на зелените пазари за една година“, рече Мухамед Зеќири, потпретседател на СДСМ и пратеник.

„Тука сме, да се најде соодветно и достоинствено решение што ќе биде во интерес на сите, како на пазарџиите, така и на организаторите на пазарите.

Со тоа, се отвора простор за дебата и консултации со цел да се дојде до заедничко решение како да се подобри организацијата на работата на пазарите, а истовремено да бидат заштитени сите засегнати страни.

Земјоделците, пензионерите и сите пазарџии да бидат спокојни, заедно ќе дојдеме до решение со кое ќе може чесно да се заработи денар повеќе, но ќе се обезбеди и решение за сузбивање на сивата економија“, изјави Мухамед Зеќири, потпретседател на СДСМ и пратеник.

Би можело да ве интересира

Царовска на средба со жителите на Драчево: Гласајте за „Можеме”, нудиме перспектива за идните генерации

А1он

Димитров од Јегуновце: Нашата Македонија решила да оди напред, шансата е пред нас и треба да се завери на 15 јули

А1он

Спасовски, Филипче и Костовски во Куманово: ВМРО-ДПМНЕ ги очекуваат судски пресуди и нема да дозволиме да го вратат режмот

А1он

Шекеринска: Десет дена пред нападот во Собранието ја држев во скут ќерката на Дурловски

А1он

Шекеринска: Хераклеа ни праќа историска лекција, немој да дозволиш грешка, немој да пропуштиш шанса

А1он

Спасовски: Сите на пратеничката листа на ВМРО-ДПМНЕ ги очекуваат судски пресуди, затоа сакаат обнова на режимот

А1он