Укината косовската забрана за извоз на мед и компир

Од:

Косово ја укина забраната за увоз на мед и компир од земјава, а Северна Македонија го стави Косово повторно на листата земји од кои е дозволен увоз на икра и подмладок од риба, соопшти денеска министерот за економија Крешник Бектеши.

На прес-конференција во Владата, Бектеши рече дека ќе нема компромис и отстапки кога се работи за стандардите што треба да ги исполнуваат извозниците.

– Пред неколку часа од косовска страна бевме информирани дека е укината бариерата за извоз на мед и компир во оваа земја, информира министерот.

Одговарајќи на новинарско прашање, Бектеши уште еднаш повтори дека нула е штетата од забраната што беше воведена пред околу еден месец.

Владата, потенцира Бектеши, останува посветена на продлабочување на соработката со Косово.

Би можело да ве интересира

Растот на извозот од зоните заклучно со јуни 820 милиони евра

Ана Ололовска

Пад на извозот од 23,8 отсто во првите четири месеци

Ана Ололовска

Намалени увозните цени од одделот кокс и рафинирани нафтени производи

А1он

Во првиот квартал извозот намален за 10,8 проценти, увозот за 6,3

А1он

Фирмите очекуваат зголемен пад на производството, извозот и прометот во април

Ана Ололовска

Здружението на хемиската индустрија покренува иницијатива да се овозможи извоз на средства за дезинфекција

А1он