Трипуновски: Поднесов барање до министерот да се тргне ограничувањето за субвенцијата за тутунот и истата сега да изнесува 100 денари

Од:

Дополнителниот заменик министер за земјоделство, шумарство и водостопанство Цветан Трипуновски денеска е во работна посета на општина Долнени.

Во последните денови од откупната сезона на тутунот Трипуновски оствари средби со тутунопроизводителите и посети неколку откупни пунктови, притоа информираше дека денеска поднел барање до министерот Николовски и Владата да се изврши корекција на уредбата за субвенциите од директните плаќања, односно да се укине ограничувањето и сите тутунопроизводители да добијат покачување на субвенциите од 80 на 100 денари.

– Денеска поднесов барање до актуелниот министер Николовски, до Владата, да се направи корекција на уредбата за директни плаќања, односно сега стои ако реколтата надмине 15 илјади тони нема да имаат дополнителни 20 денари за килограм тутун, моето барање е субвенцијата од 80 да се поткрене до 100 денари. – изјави Трипуновски.

Со укинување на ограничувањето сите тутунопроизводители би можеле да ја добијат оваа субвенција доколку се земе во предвид тешката година која што ја имаа земјоделците.

– Со мојата активност во наредниве денови ќе се обидам максимално да го следам овој случај се до исполнување, односно до укинување на ова ограничување. Дали власта ќе се одважи, дали Николовски ќе се одважи, останува да видиме во наредните денови, јас од позиција на технички министер ќе дадам се од себе за ова да успее. – заврши Трипуновски.

Би можело да ве интересира

Трипуновски: Системите за наводнување се руинирани и неисчистени, водата и годинава ќе биде проблем за оризопроизводителите

Трипуновски: Од 2019 година до денес не е извршено порибување со Охридска пастрмка со што сериозно го загрозува рибниот фонд

Трипуновски: Заради неспособноста на власта зелката во струмичкиот регион се откупува за 15 денари

Трипуновски: Земјоделците од Радовиш повторно ќе останат без вода за наводнување заради лошото менаџирање со браната Мантово

Трипуновски: Николовски повторно лаже, донел и потпишал решение за престанок на важност на договорот

Ковачевски за обвинувањата од Трипуновски: Тој доаѓа од партија што смета дека вино се прави од стиропор

Орце Костов