Светските берзи паднаа втора недела по ред

Од:

На светските берзи цените на акциите паднаа и минатата недела, вторпат по ред, бидејќи каматните стапки во западните земји би можеа да останат покачени подолг период од очекуваното и затоа што деловните резултати на компаниите не се многу импресивни. На Волстрит, Dow Jones минатата недела падна за 2,1 отсто, на 32.417 поени, додека S&P 500 потона за 2,5 отсто, на 4.117 поени, а индексот Nasdaq за 2,6 отсто, на 12.643 поени.

Остриот пад на цените на акциите најмногу се должи на податоците за натамошниот стабилен раст на американската економија, дури и забрзувањето. Имено, минатата недела беше објавено дека во третиот квартал американскиот бруто-домашен производ (БДП) порасна за 1,2 отсто во однос на претходните три месеци, кога беше зголемен за 0,5 отсто.

Во однос на третиот квартал од минатата година, тој порасна за 2,9 отсто, по растот од 2,4 отсто во периодот од април до јуни. Ова покажува дека најголемата светска економија продолжува да расте стабилно, дури и побрзо од очекуваното.

Тоа е добра вест, но ги поддржа стравувањата дека каматните стапки на американската централна банка би можеле дополнително да се зголемат и дека тие би можеле да останат на покачени нивоа подолго од очекуваното.

„Инвеститорите ги гледаат економските показатели преку леќите на агресивната ФЕД. Добрите податоци ја доведуваат во прашање тезата што преовладува на пазарот – дека централната банка ќе почне да ги намалува каматните стапки следната година“, вели Грег Басук, директор во AXS Investments.

Податоците покажуваат и дека инфлацијата во САД се намалува, но таа се уште е далеку од целното ниво на ФЕД од 2 отсто. Најголемото прашање, велат аналитичарите, е колку ФЕД ќе биде агресивен во обидот да ја сведе инфлацијата на тоа ниво. Меѓу најголемите губитници минатата недела беа акциите на некои од најголемите технолошки компании, како Meta Platforms и Alphabet.

Кварталните резултати на овие гиганти се во согласност или подобри од очекувањата на аналитичарите, но или потфрлија во некој деловен сегмент или најавија послаби од очекуваните проценки за идниот бизнис, па нивните акции беа под притисок.

Додуша, цените на акциите на оние т.н „Величествените седум“, во кои се вклучени акциите на Apple, Amazon, Microsoft и Tesla, оваа година силно пораснаа, па нивниот пад не е премногу изненадувачки.

„Последниве неколку дена се се врти околу „величествените седум“ и ми се чини дека нема такви резултати што би ги задоволиле инвеститорите. Затоа се гледа дека некои инвеститори ја повлекуваат добивката од тој сектор, кој има најмногу порасна оваа година и го инвестираше во други сектори“, вели Скот Ладнер, директор во Horizon Investments.

Досега, повеќе од 150 компании од составот на индексот S&P 500 ги објавија своите квартални деловни извештаи, при што 80 отсто од нив остварија поголема добивка отколку што очекуваа аналитичарите. Затоа, сега се проценува дека заработката на компаниите од индексот S&P 500 во третиот квартал е зголемена за 2,6 отсто во однос на истиот период лани, додека на почетокот на месецот се очекуваше раст од 1,6 отсто.

Инвеститорите исто така се склони кон ризик бидејќи стравуваат од ескалација на конфликтот меѓу Израел и палестинската милитантна организација Хамас. Во такви околности, инвеститорите се повлекуваат од поризични инвестиции, како што се акциите, и бараат засолниште за својот капитал во инвестиции кои се сметаат за побезбедни во несигурни времиња.

И на европските берзи цените на акциите паднаа минатата недела. Но, поблаго отколку на Волстрит, бидејќи инвеститорите беа охрабрени од Европската централна банка, која на својата редовна седница ги остави каматните стапки непроменети и објави дека инфлацијата во еврозоната се намалува.

Лондонскиот FTSE индекс се лизна минатата недела за 1,5 отсто, на 7.291 поен, додека франкфуртски DAX ослабе 0,8 отсто, на 14.687 поени, а париски CAC 0,3 отсто, на 6.795 поени.

Би можело да ве интересира

Доларот зајакнува петта недела по ред

Светски берзи: Доларот ослабе, цената на нафтата порасна

Катерина Ѓуровски

Светски берзи: Зајакнат доларот, цената на нафтата порасна

Доларот зајакна, цената на нафтата расте

Светски берзи: Доларот ослабе, цената на нафтата благо порасна

Светски берзи: Доларот зајакна, цената на нафтата благо падна