Според ММФ инфлацијата е двојно поголема од пресметките на СДСМ

Од:

Меѓународниот монетарен фонд во последниот извештај прогнозира дека Македонија оваа година ќе ја заврши со инфлација од околу десет отсто, а Владата и СДСМ тврдат дека растот на цените ќе се смири на 5,6% и оваа проекција е претставена како голем успех.

Високата инфлација и повисоките каматни стапки се ризик за економскиот раст на земјата како и за глобалниот економски раст кој и следната година ќе биде помал од првичните прогнози, а инфлацијата ќе се врати на посакуваното ниво во 2025 година.

ММФ прогнозира дека растот на македонската економија оваа година ќе достигне 2,5%. Во првите три месеци од 2023 година македонската економија порасна за само 2,1% , а во второто тримесечие за само 1,1% процент.

Владата за оваа година прогнозираше дека економскиот раст ќе биде 2,9%, но и прогнозата од 2,5% за СДСМ е потврда за нивната добра политика.

– Инфлацијата во земјава продолжи да се намалува. Во септември инфлацијата падна на 6,6 проценти, што се должи на мерките преземени од Владата предводена од СДСМ во изминатиот период. Ова е најниска стапка на инфлација во последните 20 месеци и таа ќе продолжи да опаѓа. 11 последователни месеци инфлацијата се намалува и тој тренд ќе продолжи до крајот на годината, кога се очекува да се спушти под 5 отсто. Наредната година инфлацијата да се врати на стапките од 2-3 проценти, како пред кризата, рече Кузеска.

Би можело да ве интересира

Пред неколку години четвртина бурек со јогурт беше 50, сега е 120 денари, Мицковски до СДСМ за просечната плата

(ВИДЕО) Интервју со Ванковска: Да излеземе од НАТО, а договорите со Грција и Бугарија да се поништат, ако мислиме дека не може, тогаш сите во Вардар

Александар Тодески

Тасевска: ДПМНЕ блокира грант од 14 милиони евра, ја кочи реализацијата на експресниот пат Ранковце-Крива Паланка

СДСМ: Во времето на ДПМНЕ струјата беше поскапена за 100 отсто, иако немаше глобална енергетска криза

СДСМ оддаде почит на ликот и делото на народниот херој Кузман Јосифовски Питу: Аманетот на НОБ ќе го исполниме

СДСМ: Поголеми плати во новиот мандат, 1.000 евра просечна и 600 евра минимална плата

Горан Наумовски