Спасовски: Пет милиони евра поддршка за земјоделството

Од:

Премиерот Оливер Спасовски претпладнево на својот фејсбук профил посебно ја акцентира планираната поддршка за земјоделството која е дел од третиот владин пакет економски мерки за помош на стопанството.

Мерките, меѓу другото, предвидуваат поддршка на аграрниот сектор од пет милиони евра преку Развојната банка, платежна картичка за субвенционирање 50 отсто од зелената нафта и стимулирање на преработувачите на грозје за производство на нови продукти.

– Овозможуваме и јавни приватни партнерства во лозарството и тутунскиот сектор, воведуваме долгорочен закуп на пасишта, ќе понудиме окрупнување на земјоделско земјиште за поголема конкурентност на македонското земјоделство, воведуваме Програма за финансирање на микро земјоделски компании, како и мерки за модернизација на земјоделството, пишува Спасовски на својот фејсбук профил.

Премиерот вчера на прес-конференција во Владата го соопшти третиот пакет економски мерки за помош на стопанството.

Би можело да ве интересира

Доставени картичките за „зелена нафта“ во Струмичкиот регион

Ана Ололовска

ДКСК отвора предмет за владината кризна помош за невладините

А1он

Владата објави насоки за државјаните на земјите кон кои воведе рестриктивни мерки за влез

А1он

Министерот Димковски на средба со оризопроизводителите од Кочанско, ќе се зајакнува улогата на Институтот за ориз

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Спасовски: Во план е да инвестираме две милијарди евра за изградба и реконструкција на патната инфраструктура

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Царовска: Студентите помогнаа да донесеме политики кои ќе го подобрат стандардот на младите

Ана Ололовска