Рено ќе укини 15.000 работни места од кои 4.600 во Франција

Од:

Француската автомобилска групација Рено, што е во финансиски потешкотии, најави план за штедење од два милијарди евра во следните три години и укинување на 15.000 работни места, од кои 4.600 во Франција, јави дописникот на МИА.

Рено вкупно вработува 48.000 луѓе. Компанијата нема да има директни отпуштања од работа односно ќе има пренасочување, внатрешна мобилност или доброволно заминување.

Вкупно групата Рено, во која се наоѓаат уште четири други марки покрај Рено, Алпин, Дачиа, Лада и Самсунг Моторс, предвидува намалување за осум отсто на своите ефективи во светот.

Синдикатот ЦФДТ, втор синдикат во групацијата Рено, утрово обвини дека планот претставува „социјален крах и деиндустријализација“, заканувајќи се дека ќе ги употреби сите средства за да биде слушнати нивните барања.

Би можело да ве интересира

Фолксваген нема да гради фабрика во Турција

Ана Ололовска

„Шкода“ освои шест награди „Семеен автомобил на годината“ во изборот на читатели на „АУТО Штрасенверкер“

Ана Ололовска

Нов SEAT Ateca 2020: засилување на успешната приказна

Ана Ололовска

Како другите земји го промовираат автогасот

А1он

Фолксваген вложува две милијарди евра во Кина за развој на возила на електричен погон

Ана Ололовска

Изненадувачки практичен и секако Simply Clever: ENYAQ iV ја претставува иднината на ŠKODA

Ана Ололовска