Рекордна продажба на електрични возила на Киа годинава во Европа

Од:

Јужнокорејскиот производител на автомобили, Киа Моторс во првата половина од годинава, и покрај корона-кризата, забележа рекордна продажба на хибридни и електрични возила во Европа, соопштија од компанијата.

Продажбата на електровозила, во таа смисла, е зголемена за 18 отсто (44.894 продадени возила, во одноос на 38.173 возила истиот период лани). Тука спаѓа и сѐ поголемата понуда на лесни хибриди (МХЕВ), потоа – класичните хибриди (ХЕВ), „плаг-ин“ хибриди (ПХЕВ) и електрични возила (ЕВ).

Така, сега 25,2 отсто од пазарот на електромобили во Европа, ѝ припаѓа на Киа, што е раст за 3,5 отсто.

Според Европското здружение на произведувачи на автомобили (АЦЕА), Киа во Европа во првите шест месеци годинава продале 178.392 возила, што е, сепак, за 33,5 отсто помалку од истиот период лани. Тогаш јужнокорејската компанија продала рекордни 268.305 возила.

Би можело да ве интересира

Опожарувањето на мојот автомобил нема политичка заднина, реагира еден од сопствениците откако ВМРО-ДПМНЕ обвини дека зад пожарот стои Вице Заев

А1он

Рено забележа рекордна загуба од 7,3 милијарди евра во првите шест месеци од 2020 година

Ана Ололовска

45 години икона: Porsche 911 Turbo

Ана Ололовска

„Фолксваген“ ја плати казната од 9,5 милијарди долари во САД за скандалот „дизелгејт“

Ана Ололовска

„Мицубиши“ прекинува со испораката на нови модели во Европа

Ана Ололовска

„Мерцедес“ ќе повлече 155.000 возила заради клима уредот и ЕСП системот

Ана Ололовска