Рекорден пад на прометот во британската малопродажба

Од:

Прометот во британската малопродажба забележа најголем пад во април откако статистичката канцеларија ОНС започна со објавување податоци, како одраз на последиците од ширењето на коронавирусот, што ги поттикна граѓаните да купуваат повеќе преку Интернет.

Прометот падна за 18,1 процент во март, најмногу од 1988 година. На годишно ниво прометот падна за 22,6 проценти.

Силен раст на прометот на месечно ниво е забележан само по пошта, телефон и Интернет, за 18 проценти.

Повторно се зголеми продажбата во продавниците за алкохол, за 2,3 проценти.

Учеството на продажбата преку Интернет достигна рекордни 30,7 проценти.

Тој процент во април минатата година изнесуваше 19,1 процент.

Би можело да ве интересира

„Дејли мејл“: Полицијата бара девојка од Косово, за која постои сомнение дека била со киднаперот на Медлин Мекејн

Ана Ололовска

Велика Британија им понуди помош и државјанства на милиони граѓани од Хонгконг

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Меј со критика до Џонсон: Сака да ја затвори државата од остатокот на светот

Ана Ололовска

Четири лица повредени во оружен напад во Лондон

Ана Ололовска

Џонсон: Смртта на Флојд е непростлива, но демонстрантите треба да бидат разумни

А1он

Џонсон: Британија ќе ги смени правилата ако Кина наметне закон на Хонг Конг

Ана Ололовска