Речиси сите домаќинства кои се греат на струја ќе се најдат во третиот блок од 630 до 1050 киловат часови

Од:

„Кој троши повеќе, ќе плаќа повеќе, а кој троши помалку, ќе плаќа помалку. Блоковите ќе важат исклучиво во скапата тарифа, рече претседателот на РКЕ, Марко Бислимовски на подготвителната седница за блок-тарифите во пресрет на одлуката за тоа колку ќе плаќаат домаќинствата од 1 јули.

dobivaj vesti na viber

„Ќе се користат истите струјомери, но таму каде што има потреба од поделба на мерно место, апелирам до ЕВН да си ги реши барањата на граѓаните. Читањето и блоковите се направени да бидат делливи со 30. Првиот блок е 210 киловати, вториот блок изнесува од 210 до 630 киловатчасови, третиот од 630 до 1050 киловатчасови, а над оваа потрошувачка е четвртиот блок каде што сметките се доста зголемени. Евтината тарифа е надвор од тие блокови и си останува иста – рече Бислимовски.

Според експертите, во зимскиот период околу 98% од домаќинствата ќе бидат во третиот блок, односно оние кои се греат на електрична енергија. Оние во највискиот блок ќе имаат 70 проценти повисоки сметки.

Би можело да ве интересира

РКЕ: Потрошувачите кои се приклучени на БЕГ да продолжат редовно да си ги подмируваат месечните фактури за испорачаната топлинска енергија.

Катерина Павлова-Николовска

Отворени наплатните станици Преод и Кадрифаково, Македонија ќе има најскапи патарини во Западен Балкан

Орце Костов

Бислимовски: Укинат надоместокот за мрежарина при предавање на вишокот произведена електрична енергија од обновливи извори

Ана Ололовска

Дизелот поевтинува 2.5 денари, цената на бензинот останува иста

А1он

РКЕ: Цената на струјата ќе се зголеми во просек за 7,4 %

Ана Ололовска

РКЕ ги објави пресметките на ЕВН: од поскапување ќе се спасат само оние што најмалку трошат

Орце Костов