Просечната нето плата во Црна Гора во јуни 708 евра, за 2,1 отсто пониска

Од:

Просечната нето плата во Црна Гора во јуни изнесувала 708 евра и е за 0,3 отсто помала од претходниот месец, покажуваат податоците на црногорската статистичка агенција Монстат.

dobivaj vesti na viber

Ако се земе предвид дека потрошувачките цени во јуни во однос на мај пораснале за 1,8 отсто, произлегува дека реалната заработка забележала месечен пад од 2,1 отсто, се објаснува во соопштението на Монстат.

Во однос на јуни 2021 година, просечната јунска нето плата е зголемена за 33,6 отсто.

Просечната бруто-плата по вработен во јуни изнесувала 873 евра.

Монстат објави и дека просечната бруто-плата по вработен во вториот квартал годинава, во однос на првиот квартал, бележи намалување од 0,3 отсто.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Европски синдикати: Работниците не можат повеќе да ги плаќаат сметките за енергија

А1он

Каевски: Просечната плата во јуни 31.869 денари, раст од 10,9 отсто, следува раст на платите во сите сектори

Катерина Павлова-Николовска

Арсовски: Покачувањето на просечната плата е вештачко

Ана Ололовска

Ковачевски: Успеавме, просечната плата надмина 30.000 денари

Ана Ололовска

Ковачевски: Малку кој веруваше дека ќе имаме просечната плата над 500 евра

Колева: Со СДСМ платите растат и во криза, просечната плата е близу 30.000 денари, минималната 18.000 денари,