Производителот на луксузни автомобили Бентли постигна рекордна продажба

Од:

Бентли е последниот производител на луксузни автомобили кој соопшти дека постигнал рекордна продажба, јави ДПА.

Компанијата со седиште во Кру, јужно од Манчестер, соопшти дека минатата година испорачала 15.174 автомобили.

Тоа е 4 проценти повеќе отколку во 2021 година, и е поттикнато од рекордната побарувачка во Америка, Европа и Азија-Пацифик.

Ролс-Ројс вчера соопшти дека постигнал рекорд со испорака на 6.021 автомобил минатата година, што е зголемување од осум отсто на годишно ниво.

И други брендови на луксузни автомобили како Бугати постигнаа добра продажба за време на епидемијата на коронавирусот.

Доказ за добрата состојба со продажбата на луксузни автомобили е примерот на компанијата Ламборгини (Lamborghini), која во август соопшти дека ги предпродала своите автомобили до почетокот на 2024 година.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Повеќе луксуз, повеќе перформанси: Светска премиера на новиот Porsche Cayenne

Ана Ололовска

Рекордна продажба на автомобили Ролс Ројс во 2022 година

Ана Ололовска

Русија го рестартираше производството на автомобилската марка „Москвич“

Горан Наумовски

Бразилците возат на алкохол

Горан Наумовски

„7 години опуштени“ со автомобилите на MG Motor

Ана Ололовска

ВИДЕО: Новата Toyota Corolla Cross- Создадена за новите животни авантури

Ана Ололовска