Потпишување договор за ревитализација на ТС „Дуброво“

Од:

АД МЕПСО и конзорциумот „Сименс и Сискон“ денеска во Владатa ќе потпишат договор за ревитализација на 400/110 киловолтната трансформаторската станица „Дуброво“, вреден 4,7 милиони евра.

dobivaj vesti na viber

Со овој договор, кој ќе биде потпишан од страна на директорот на МЕПСО, Сашо Василевски, и претставникот на конзорциумот „Сименс и Сискон“, Срдан Срдановиќ, во присуство на вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев, ќе почне новиот инвестициски циклус за ревитализација на повеќе трансформаторски станици и изградба на седум нови далекуводи ширум земјава, вреден повеќе од 50 милиони евра.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Пуштен е во употреба 110 кV далекувод „ТС Штип-ТС Овче поле“

Ана Ололовска

Формирана работна група која треба да открие зошто Скопје остана без струја во неделата

А1он

МЕПСО: Компанијата во континуитет е предмет на неосновани напади од ВМРО-ДПМНЕ, партијата веднаш да се извини

Ана Ололовска

Почна изградбата на далекуводот за поврзување на електропреносните системи на Македонија и на Албанија

МЕПСО: Земјоделците да бидат внимателни при ракување со опремата за наводнување во близина на далекуводи

Ана Ололовска

Рамадани: Побаравме скоро двојно зголемување на цената за пренос на струјата