Песков: Нема откажување од планот за изградба на Северен поток 2

Од:

Плановите да заврши изградбата на гасоводот Северен поток 2 не се променети, а санкциите воведени против овој проект се одраз на нечесната конкуренција и спротивни на меѓународните закони, изјави портпаролот на Кремљ, Димитриј Песков.

– Нашиот став кон воведувањето санкции е познат. Тој не се менува и е исклучително негативен. Сметаме дека таквите аспирации не се ништо друго освен одраз на нелојалната конкуренција и акција која е спротивна на меѓународното право, истакна Песков.

Би можело да ве интересира

Ким Џонг-Ун: Ова е историски момент

Небензја: Русија ќе бара меѓународно признавање на нацистичките злосторства во СССР

Ликвидирани се киднаперите од истражниот затвор во Ростов на Дон

Заложничка драма во истражниот затвор во Ростовската област

Горан Наумовски

САД и Јужна Кореја загрижени за посетата на Путин на Северна Кореја

Истражување: 89 отсто од Русите би поддржале криминализација на семејното насилство