Намалувањето на ДДВ-то за струја на пленарна седница

Од:

Собранието денеска во рамки на продолжението на 45. седница треба да гласа по Предлог законот за изменување и дополнување на Законот за додадена вредност, по скратена постапка, со којшто се предвидува намалување на ДДВ-то за електрична енергија од 18 на 5 проценти.

Законските измени се на предлог на Владата, а со нив се предвидуваше тие да почнат да се применуваат од 1 јули.

На дневен ред на 45. седница се и предлог на закон за изменување и дополнување на Законот за неевидентирани лица во матичната книга на родени, по скратена постапка, Предлог на закон за дополнување на Закон за научно-истражувачката дејност, дополнетиот предлог на закон за изменување и дополнување на Законот за високото образование, дополнетиот предлог на закон за изменување и дополнување на Законот за здравствената заштита во второ читање, како и Предлог на закон за медијација во прво читање.

Би можело да ве интересира

Без струја утре дел од општините Кисела Вода, Чаир, Карпош и Студеничани

А1он

Делови од Центар и повеќе скопски села утре без струја

А1он

Во мај 53,1 отсто од потрошената струја од домашни извори

Ана Ололовска

ДДВ на струјата се намалува на пет проценти, усвоени законските измени

Жарко Настоски

Пратениците дебатираат за намалувањето на ДДВ-то за струјата

Ана Ололовска

Бесими: Се додека не се донесе законот за намалување на ДДВ, сметките за струја ќе се плаќаат со 18 отсто ДДВ

Ана Ололовска