„Мицубиши“ прекинува со испораката на нови модели во Европа

Од:

Јапонската компанија „Мицубиши моторс” реши да ја замрзне испораката на своите модели за европскиот пазар. Продажбата и услугите, сепак, ќе продолжат, како што вели објава на нивната официјална интернет-страница.

Компанијата има загуби во второто тримесечје на 2020 година (1 април – 30 јуни), во вредност од 176 милијарди јени (околу 1,6 милијарди долари). Според познавачите, тоа се должи на намалените продажби поради коронавирусот.

Претходно „Мицубиши моторс” ја објави одлуката за затворање на својата компанија-ќерка „Паџеро Манјуфакчуринг” во префектурата Гифу. Запирањето на погонот, што на паљзарот нуди 63.000 автомобили годишно, е планирано за првата половина на 2021 година.

„Мицубиши“ во 2016 година стана дел од когломератот „Нисан-Ренаулт”, со цел да ги зголеми продажбите на светскиот пазар, што сепак, не се случи. Сега овој бренд планира нов среднорочен план за развој, кој предвидува скратување на производствените расходи за 935 милиони долари.

Би можело да ве интересира

Опожарувањето на мојот автомобил нема политичка заднина, реагира еден од сопствениците откако ВМРО-ДПМНЕ обвини дека зад пожарот стои Вице Заев

А1он

Рено забележа рекордна загуба од 7,3 милијарди евра во првите шест месеци од 2020 година

Ана Ололовска

45 години икона: Porsche 911 Turbo

Ана Ололовска

„Фолксваген“ ја плати казната од 9,5 милијарди долари во САД за скандалот „дизелгејт“

Ана Ололовска

Рекордна продажба на електрични возила на Киа годинава во Европа

Ана Ололовска

„Мерцедес“ ќе повлече 155.000 возила заради клима уредот и ЕСП системот

Ана Ололовска