Маск ги укина бесплатните оброци за работниците на Твитер

Од:

Илон Маск ги укина бесплатните оброци за вработените во Твитер за да заштеди 13 милиони долари годишно, откако тврдеше дека повеќе луѓе носат свои оброци отколку што ги јадат.

„Твитер троши 13 милиони долари годишно за сервисирање на храна за неговото седиште во Сан Франциско. Повеќе луѓе готват сами отколку што јадат во компанијата. Тие дури и не се мачат да служат вечера бидејќи нема никој во зградата“, напиша милијардерот на Твитер.

Маск претходно тврдеше дека Twitter потрошил 400 долари по послужен појадок во изминатите 12 месеци. Милијардерот сака да ги намали трошоците откако го купи Твитер во договор вреден 44 милијарди долари. Високите трошоци за задолжување и растечкиот бојкот на огласувачите откако Маск ја презеде компанијата извршија голем притисок врз бизнисот. Маск минатата недела изјави дека банкрот не е на одмет.

Одлуката на Маск да ги прекине бесплатните оброци доведе до судир со поранешната директорка за недвижнини на Твитер, Трејси Хокинс. Хокинс одговори на тврдењата на Маск на Твитер и рече дека посетеноста на канцеларијата била помеѓу 20 и 50 проценти. „Бесплатните оброци им овозможија на вработените да работат за време на појадок и состаноци“, рече таа.

Одлуката да се прекине бесплатните оброци за вработените дојде неколку часа откако Маск наводно отпуштил 4.400 од 5.500 аутсорсинг работници на Твитер, вклучително и оние кои ја надгледуваат безбедноста на интернет, пишува Телеграф.

Би можело да ве интересира

Маск го купи Твитер за 44 милијарди долари, а сега вреди помалку од 20 милијарди долари

Ана Ололовска

На Twitter не работи речиси ништо

Ана Ололовска

Твитер продолжува да отпушта вработени

Ана Ололовска

Маск: Ќе ја напуштам функцијата шеф на Твитер штом најдам некој доволно глупав за оваа работа

Ана Ололовска

Илон Маск ги укина суспензиите на неколку новинари на Твитер

Ана Ололовска

Маск најави големи промени на Твитер: „Болно, но неопходно“

Ана Ололовска