Листа на најиновативни економии во светот

Од:

Според „Global Innovation Index“, Швајцарија е на првото место дури од 2011 година.

Малата европска држава е водечка во патентирањето, интелектуалната сопственост и производство на високотехнолошки производи.

Шведска е втора на листата, а САД, Холандија и Велика Британија следуваат по неа.

Секоја година, WIPO прави индекс во иновативност на околку 130 економии ширум светот.

Би можело да ве интересира

Иноваторот Ангелков: Работиме на 20 респираторни машини кои ќе помагаат при дишење во болници и во домашни услови

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Како холанѓаните ја користат архитектурата за да го прехранат светот

А1он

Индијците изненадени: Проектот на Орданоски е речиси ист со нашиот

Мери Јордановска

Фондот ќе испитува дали иновацијата на Орданоски од 350.000 евра е плагијат

Мери Јордановска