Кина ослободува американски производи од царински давачки

Од:

Кина денеска објави список на американски производи кои ќе бидат ослободени од дополнителните царини воведени минатата година, во рамки на трговската војна со Вашингтон.

Овој потег беше најавен пред планираните трговски разговори меѓу Пекинг и Вашингтон во октомври, чија цел е да се стави крај на трговско-технолошката борба меѓу двете земји.

Ослободувањето од царина ќе опфати 16 категории производи, а ќе важи од 17 септември за една година, соопшти Царинската комисија на кинеската Влада.

Опфатените производи се движат од пестициди, до лубриканти и одредени фармацевтски производи.

Кина, сепак, ги задржа дополнителните царини кои се движат од 25 отсто на соја и стотици други производи.

Ова е првпат Кина да објави список на даночни ослободувања од воведувањето дополнителни 25 проценти данок на серија производи увезени од САД минатата година.

Кинеската Влада денеска прецизираше дека другите списоци на производи ослободени од дополнителни царини ќе бидат објавени наскоро.

Би можело да ве интересира

Тензии меѓу САД и Кина околу Јужното Кинеско Море

Ана Ололовска

Во Кина 297 активни случаи на коронавирусот, тројца новозаразени, нема смртни случаи

Ана Ололовска

Трамп: Имам добар однос со Фаучи, но не секогаш се согласувам со него

Ана Ололовска

Борбен авион Ф-16 Вајпер на американски воздухопловни сили се урна при слетување

Ана Ололовска

ВИДЕО: Прекината прес конференција на гувернерот на Флорида поради обвинување за манипулации со Ковид-19

Ана Ололовска

Известувачот на ОН, Дејвид Кеј, ја предупреди Белата куќа за негативниот „ефект на Трамп“ врз глобалната слобода на медиумите

Ана Ололовска