„Фолксваген“ ја плати казната од 9,5 милијарди долари во САД за скандалот „дизелгејт“

Од:

Германскиот автомобилски гигант „Фолксваген“ плати казна од 9.5 милијарди долари како компензација за оштетените сопственици во случајот со манипулација на податоците за составот на штетни состојки во издувните гасови на дизел автомобилите.

Ова синоќа го соопшти Федералната трговска комисија на САД (ФТЦ).

За тоа дека Фолксваген во САД продавал коли со компјутерска програма која ги снижувала реалните податоци за штетните супстанци во издувните гасови се дозна уште во 2015 година.

Сепак, судот пресуди дека гераманскиот автоконцерн е виновен поради махинации со намалување на индикаторите за издувни гасови дури летото 2018 година. За време на судскиот процес, претставници на компанијата признаа дека правеле махинации и ветија дека ќе поправат или откупат 550 илјади неисправни коли.

Според информациите, 86 проценти од сопствениците на неисправни Фолксвагени и Поршеа одбрале производителот да ги откупи нивните автомобили.

Поради „дизелгејт“, неколку топ менаџери и технички дирекори, како и екс-претседателот на компанијата, Мартин Винтеркорн, си дадоа оставка. Винтеркорн и пет други менаџери подоцна беа дадена на суд во Мичиген „поради тоа што извршиле свесна и планирана измама“ за да се изиграат регулациите за издувни гасови на САД.

Би можело да ве интересира

„Порше“ гради нова фабрика за акумулатори во Штутгарт

Ана Ололовска

ЕУ: Од следната година задолжителна црна кутија во автомобилите

Ана Ололовска

Нов дизајн на „Сузуки џимни“

Ана Ололовска

Зголемена продажбата на нови возила во Велика Британија

Ана Ололовска

Порше Македонија го трасира патот кон електричната мобилност: Инсталирани првите најмоќни Turbo DC полначи за електрични возила во државата

Ана Ололовска

Поранешниот шеф на „Фолксваген“ ќе му плати 10 милиони долари отштета на концернот

Ана Ололовска