ФАО: Цените на храната во февруари зголемени за речиси една четвртина

Од:

Светските цени на храната се зголемија за 24,1 отсто во февруари во однос на истиот месец минатата година, достигнувајќи го највисокото ниво од следењето на податоците од ФАО, поттикнати од повисоките цени на растителните масла и млекото и млечните производи.

dobivaj vesti na viber

Индексот на цените на кошничката за храна на ФАО се зголеми за 3,9 отсто од неговата ревизија во јануари на просечни 140,7 поени, што е највисоко откако агенцијата на ОН почна да објавува извештаи. Порасна за 24,1 отсто во однос на февруари минатата година, според извештајот на ФАО.

Цените на растителното масло пораснаа најмногу во февруари, за 8,5 отсто во споредба со јануари.

ФАО го нагласува стравот од нарушување на извозот на сончогледово масло од регионот на Црното Море по рускиот напад на Украина, која заедно со Русија сочинуваат околу 80 отсто од светскиот извозен пазар.

Цените на житариците се зголемија за 3,0 отсто на месечна основа, како одраз на скокот на цените на пченката од 5,1 отсто и порастот на цените на пченицата за 2,1 отсто, поттикнати од несигурните залихи низ пристаништата на Црното Море.

Податоците за февруари беа главно собрани пред руската инвазија на Украина, а аналитичарите предупредуваат дека продолжениот конфликт може да има силно влијание врз извозот на жито.

Индексот на цените на млечните производи на ФАО се зголеми за 6,4 отсто во однос на јануари, поддржан од скудната глобална понуда и индексот што покажува движења на цените на месото за 1,1 отсто.

Само шеќерот падна за 1,9 отсто од јануари, делумно благодарение на поволните производствени изгледи кај главните извозници во Индија и Тајланд.

Повисоките цени на храната придонесоа за поширок пораст на инфлацијата бидејќи економиите закрепнуваат од кризата со коронавирус, а ФАО предупреди дека повисоките трошоци се закануваат на посиромашното население во земјите кои се потпираат на увоз.

Во посебен извештај за понудата и побарувачката на пазарите за жито, ФАО проценува дека производството на пченица ќе порасне за 1,9 отсто оваа година, на 790 милиони тони, благодарение на очекуваните подобри приноси и повеќе засеани површини во Канада, САД и Азија.

Сепак, тие предупредија дека нејзините проекции не го земаат предвид можното влијание на конфликтот меѓу Русија и Украина.

Производството на пченка во Аргентина и Бразил треба да биде натпросечно, особено во Бразил каде се очекуваат рекордни 112 милиони тони.

Потрошувачка на житарки во сезоната 2022/2023. треба да се зголеми за 1,5 отсто, на 2,8 милијарди тони.

Залихите на крајот на сезоната оваа година би требало да изнесуваат 836,8 милиони тони, што ја зголеми проценката на ФАО од февруари за 1,4 отсто.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ФАО соопшти дека од Украина испловил првиот брод со жито за Јемен

Ана Ололовска

ФАО предвидува дека оваа година увозот на храна ќе достигне рекордни 1,8 билиони долари

А1он

ФАО: Глобалните цени на храната благо паднаа во мај

А1он

ФАО и 14 меѓународни организации предупредуваат дека на истокот од Африка му се заканува голема глад

Ана Ололовска

ФАО: Од Украина досега „исчезнале“ околу 700.000 тони жито, има индиции дека го украле руските сили

А1он

ФАО: Најмалку 25 милиони тони житарки чекаат извоз од Украина

А1он