ФАО соопшти дека од Украина испловил првиот брод со жито за Јемен

Од:

Брод натоварен со жито денеска исплови од Украина за Јемен, како помош за ублажување на една од најтешките хуманитарни кризи во светот. Станува збор за прва пратка со храна за Јемен од избувнувањето на војната во Украина.

dobivaj vesti na viber

Светската програма за храна на Обединетите нации соопшти дека бродот натоварен со 37 илјади метрички тони пченица, испловил од украинското пристаниште Јужни. Предвидено е бродот прво да се закотви во Турција каде што ќе биде сомлена пченицата, а потоа брашното ќе биде испорачано за Јемен како помош за 17 милиони луѓе што се соочуваат со глад.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Околу 40 проценти од украинската елекетрична мрежа е вон функција

А1он

Во експлозијата во украинската амбасада во Мадрид, повреден чувар

Ана Ололовска

Писмо бомба експлодира во украинската амбасада во Мадрид

Горан Наумовски

Украина: Руски војници силувале петгодишно девојче

А1он

Украински разузнавачи: Лага е дека Белорусија ќе не нападне

А1он

Руски пратеник: Откако ќе им ја уништиме електричната мрежа, на ред е банкарскиот систем

А1он