ФАО: Од Украина досега „исчезнале“ околу 700.000 тони жито, има индиции дека го украле руските сили

Од:

Организацијата на ОН за храна и земјоделство (ФАО) денеска соопшти дека околу 700.000 тони жито „исчезнале“ во Украина и дека постојат индиции дека е украдено од руските сили.

dobivaj vesti na viber

Џозеф Шмидхубер, заменик директор на Одделот за пазари и трговија на ФАО, во Женева изјави дека има „непроверени докази“ дека руски војници ограбиле жито од магацините што ги уништиле, додавајќи дека Русите крадат и земјоделска опрема.

Шмидхубер додаде дека снимките на социјалните мрежи се „прилично веродостојни“, што сугерира дека Русија „превезува големи количини жито со камион од Украина“, но предупреди дека нема „статистички податоци за можна кражба“.

-Во моментов, 25 милиони тони жито се достапни за извоз во Украина, но тоа е спречено со блокада на пристаништата, рече Шмидхубер.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Русите освоија уште две области во Доњецк: 120 украински војници загинале при нападите

А1он

Русите се во „експрес лонец“: Украинците со нова полициска тактика „виновна“ за успехот на контраофанзивата на Киев

А1он

Украина го повикува светот: Престанете да се плашите од Русите, тие се безнадежни случаи

А1он

ВИДЕО: Руските сили нападнале повеќе цели со дронови камикази

А1он

Патрушев: НАТО воено ја помага Украина и сака борбите да ги префрли на руска територија

А1он

Руските сили гранатираа повеќе од 27 населени места во Украина

Горан Наумовски