ФАО: Од Украина досега „исчезнале“ околу 700.000 тони жито, има индиции дека го украле руските сили

Од:

Организацијата на ОН за храна и земјоделство (ФАО) денеска соопшти дека околу 700.000 тони жито „исчезнале“ во Украина и дека постојат индиции дека е украдено од руските сили.

Џозеф Шмидхубер, заменик директор на Одделот за пазари и трговија на ФАО, во Женева изјави дека има „непроверени докази“ дека руски војници ограбиле жито од магацините што ги уништиле, додавајќи дека Русите крадат и земјоделска опрема.

Шмидхубер додаде дека снимките на социјалните мрежи се „прилично веродостојни“, што сугерира дека Русија „превезува големи количини жито со камион од Украина“, но предупреди дека нема „статистички податоци за можна кражба“.

-Во моментов, 25 милиони тони жито се достапни за извоз во Украина, но тоа е спречено со блокада на пристаништата, рече Шмидхубер.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Генерал Игор Кирилов: Американците спроведуваат експерименти со ХИВ инфекција на украински војници

А1он

ВИДЕО: Турски оклопни возила „Кирпи“ запленети од руски војници во Украина

А1он

Полска е подготвена да испрати борбени авиони Ф-16 во Украина

А1он

Руска компанија нуди 66.000 евра на првиот војник кој ќе уништи западен тенк во Украина

А1он

Заедно со 14 „Леопарди“, Полска ќе испрати уште 60 тенкови во Украина

А1он

Украина бара повеќе оружје додека борбите во источниот дел на земјата се интензивираат

А1он