Епл е највредна компанија на светот, го надмина нафтениот гигант

Од:

Епл го престигна саудискиот нафтен гигант, компанијата Арамко, и стана компанија со најголема пазарна вредност во светот.

По објавувањето на квартална заработка, акциите на Епл вчера пораснаа за 10,47 проценти, со што пазарната вредност на компанијата достигна 1,84 трилиони долари.

Саудиски Арамко, кој е највредната компанија откако излезе на берза минатата година, сега има вредност од 1,76 трилиони долари.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Лидерите на Фејсбук, Амазон, Гугл и Епл демантираат дека ја задушуваат конкуренцијата

Ана Ололовска

Форбс: Епл и понатаму највреден светски бренд

Ана Ололовска

Првите луѓе на Фејсбук, Епл, Амазон и Гугл на сослушување пред американските конгресмени

Ана Ололовска

„Епл“ го одложи претставувањето на новиот „Ајфон“

Ана Ололовска

Суд на ЕУ ќе донесе одлука за неплатен данок од 13 милијарди евра на Епл Ирска

Ана Ололовска

ЕК отвори две истраги против Епл за евентуално кршење на правилата за фер конкуренција

Ана Ололовска