Апликацијата на Трамп најверојатно од утре во продавницата на Епл

Од:

Апликацијата „Truth Social“, која ја покрена поранешниот американски претседател Доналд Трамп, би можела од утре да се најде во продавницата на Епл, пренесуваат западните медиуми, повикувајќи се на објавата на еден службеник за тест верзијата на споменатата апликација.

dobivaj vesti na viber

Покренувањето на апликацијата ќе го врати присуството на Трамп на социјалните мрежи, кому повеќе од една година му е забранет пристап на Твитер, Фејсбук и Јутјуб, оценуваат медиумите.

На Трамп му беше забранет пристапот до најпопуларните социјални мрежи по упадот на неговите приврзаници во Капитол Хил во Вашингтон на 6 јануари 2021 година.

На 15 февруари, најстариот син на Трамп објави видео на Твитер кое најавува: „Подгответе се! Вашиот омилен претседател се враќа наскоро!“

Зад платформата стои „Trump Media and Technology Group“ (TMTG).

– Оваа недела ќе почнеме да се пласираме во продавницата на Епл. Тоа ќе биде одлично, бидејќи ќе добиеме многу повеќе луѓе кои ќе бидат на платформата, изјави за Фокс њуз поранешниот шеф на Комитетот за разузнавање на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, Девин Нунес.

Би можело да ве интересира

Директорот на Си-Ен-Ен: Нема да бидеме јавен сервис на Трамп

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Авион со транспарент „Повторно изгуби, Доналд“ прелета над имотот на Трамп

Синот на Трамп: Украинска ракета падна врз Полска, можеме ли да престанеме да ги вооружуваме?

Ана Ололовска

Трамп не се појави да сведочи пред конгресната комисија за настаните од 6 јануари во Капитол

А1он

Трамп се очекува утре да најави кандидатура за претседателските избори

А1он

Њујорк Тајмс: Трамп е нервозен поради резултатите на изборите, ја обвинил Меланија за неуспесите

А1он