„Епл“ достигна пазарна капитализација од 3.000 милијарди долари

Од:

Американскиот технолошки гигант Eпл објави дека стана првата компанија во историјата која достигнала пазарна капитализација од 3.000 милијарди долари.

Акциите на производителот на Ајфон накратко пораснаа за околу три отсто вчера, на 182,88 долари, со што компанијата за првпат ја турка над границата од 3 трилиони долари. Тоа значи дека пазарната капитализација на Епл се зголемила за уште 1.000 милијарди долари за помалку од една и пол година.

Во август 2018 година, Епл стана првата компанија во историјата која достигна 1.000 милијарди долари. Само во 2021 година, цената на акциите се зголемија за речиси 34 отсто.

На крајот на 2021 година, пазарната вредност на Епл беше 2,91 милијарди долари, што значително го надмина конкурентот Мајкрософт и го врати првото место на рангирањето.

Кратката анализа на среднорочните и долгорочните резултати на акциите на Apple, кои котираат на берзата од 1980 година, го покажува долгорочниот успех на компанијата, јави ДПА.

Од почетокот на 2002 година, цената на акциите на Епл се зголемени за околу 43.000 отсто, што значи дека инвестицијата од 1.000 долари пред 20 години му донесе на сопственикот околу 430.000 долари. Акциите добија уште поголема вредност откако беа котирани на берзата – кој инвестираше 1.000 долари заработи повеќе од 1,8 милиони долари, јави ДПА.

Би можело да ве интересира

Кој е крипто-бегалецот кој се крие во Србија: Контроверзен Кореец ја оштети индустријата за 40 милијарди долари

А1он

„Епл” сака да го отстрани „Твитер“ од продавницата „Ап стор”, Маск збесна

А1он

Дејли мирор: Епл ќе го купи Манчестер јунајтед

Прв случај на вработени во малопродажбата на Епл да се приклучат на синдикатот

Ана Ололовска

Повеќе лица излегле од продавница во Амстердам каде вооружено лице држи заложници

А1он

Заложничка драма во продавница на Епл во Амстердам

А1он